image

Je pikantní guláš, který se tradičně připravuje s kuřecím masem, nebo slepicí a zeleninou.
Je to jedno z nejoblíbenějších jídel z Pobřeží slonoviny.

Odkazy: Odkaz 1

Kedjenou (také nazývaný kedjenou poulet a kedjenou de poulet) se obvykle pomalu vaří v canari, tradičním hliněném hrnci, který má tvar sklenice s úzkým otvorem. Pobřeží slonoviny je ve skutečnosti známé svou keramikou vyrobenou z vysoce kvalitní hlíny pocházející z okresů Savanes v Boundialu a Korhogo. Pomalé vaření této porézní hlíny umožňuje, aby si konečný výsledek zachoval své porézní vlastnosti a zároveň nabízí materiál s vysokou tepelnou odolností a vyrábí proto množství kuchyňských zařízení, jako jsou canari, ale i vázy a dózy.

Kanari, které jsou zapečetěny banánovými listy a provazem, se umístí na oheň nebo uhlí, aby se kedjenou uvařil.

Přestože se způsoby přípravy kedjenou často liší, většina z nich nevyžaduje přidávání tekutiny, aby se kuře uvařilo ve vlastní šťávě, což pomáhá změkčit maso a koncentrovat chutě. Tato technika je velmi podobná technice dušení (etouffée) používané v taginu ze severní Afriky, kde vlhkost pochází většinou z cibule a masa.

Během dušení kuřete je důležité hrncem silně protřepat, aby se v misce nepřilepilo maso na dno. Je zajímavé, že kedjenou znamená v Baoulé „potřást uvnitř“. Jídlo může ve skutečnosti pocházet z Baoulé, důležité etnické skupiny z centra Pobřeží slonoviny.

Někdy se kedjenou vaří v zabalených a zapečetěných banánových listech umístěných a zahrabaných v horkých uhlících namísto vaření v canari.

Na Pobřeží slonoviny se kedjenou tradičně podává s rýží nebo attiéké.

Attiéké (píše se i acheke), je příloha z kořene manioku (maniok). Připravuje se z fermentované dužiny manioku, která byla nastrouhaná nebo granulovaná. Sušené attiéké je texturou velmi podobné kuskusu.

Tradiční kedjenou bude vždy kromě cibule obsahovat také rajčata a lilek, někdy může obsahovat i jinou zeleninu, než je okra, nebo mrkev. Plody okry vypadají jako malé papričky zelené barvy, které jsou dlouhé 5 až 10 centimetrů. Jedná se o chutnou, křehkou zeleninu, která je známá u nás jako ibišek jedlý. Dobrý kedjenou však bude vždy pořádně pikantní.

Kedjenou je velmi jednoduchý guláš, který vyžaduje jen snadno dostupné ingredience. I když možná nemáte canari, můžete si zcela připravit kedjenou v holandské troubě nebo v hrnci s hrubým dnem nebo tagine. Můžete nebo nemusíte přidat olej, protože technika vaření s dušením umožňuje vaření bez tuku.

Slovo tajine nebo tagine (الطاجين v arabštině) není jen slovem pro toto severoafrické jídlo, ale také pro hliněný hrnec, ve kterém se jídlo skutečně vaří.

Ikonická kónická poklice tagine je to, co pomáhá udržet páru, která se vytváří během vaření uvnitř hrnce. Jelikož voda je v suchém podnebí severní Afriky vzácným zdrojem, tagine umožňuje vaření jídla s minimální dodatečnou vodou a využívá hlavně vodu obsaženou v ingrediencích včetně cibule.

 

Nejstarší záznamy o konceptu vaření v taginu se objevují v 1001 Arabských nocí (Alf layla wa layla), slavné sbírce arabských lidových pohádek z 9. století. Nádoby tagine byly původně umístěny nad ohněm z dřevěného uhlí, což umožnilo pokrmy jemně vařit několik hodin.

Komentáře 0

Zatím bez komentářů. Buďte první se svým komentářem.