image

Jedná se o chutnou, křehkou zeleninu, která je známá u nás jako ibišek jedlý.
Předpokládá se, že okra pochází zejména ze západní Afriky nebo Etiopie, ačkoli jiní věří, že má původ v jižní Asii.
Okra (nebo okro), známá v mnoha anglicky mluvících zemích jako lady finger nebo ochro, je kvetoucí rostlina z čeledi slézovitých.

Je ceněna pro své jedlé zelené lusky semen. Rostlina se pěstuje v tropických, subtropických a teplých oblastech mírného pásma po celém světě. Rostlina a její lusky jsou známé také jako „dámské prsty“. V Indii je známá pod názvy vendakkai (alternativní bendakkai) a bhindi. Je známá také pod jinými názvy jako nkruma (Twi, Fante), betri nebo fetri (Ewe), engmomi (Ga), ila (Yoruba) a gombo (Bantu/francouzsky mluvící Afrika/Kongo).

Okra se připravuje samostatně jako celé lusky, nakrájená, případně nastrouhaná. Když je nastrouhaná tak výsledné jídlo má slizovitou strukturu. Vaří se is jinou zeleninou a masem než guláš. Ve zbytku západní Afriky se guláš z okra (nebo okro guláš) a jeho varianty nazývají omáčka gombo, fetri dessi (Togo), mana rozi, omáčka kopè (Pobřeží slonoviny), ou encore soupou kandja (Senegal).

V jiných částech světa, například na Středním východě, se guláš z okry, jako například bamya, vyrábí restováním celých lusku z okry v rajčatové omáčce. Inspirovaní tímto vegetariánským jídlem si také můžete vyzkoušet připravit ghanský guláš z okry s celými okra lusky, který se podává na lůžku z quinoi, nebo dušeného prosa jako proteinové jídlo.

Plody okry vypadají jako malé papričky zelené barvy, které jsou dlouhé 5 až 10 centimetrů. Plody se sklízejí několik dní po odkvětu a mají výraznou chuť.

Okra je plná vitamínů a minerálů

Je nízkokalorickým druhem zeleniny, který může být pro naše tělo velmi prospěšný. Neobsahuje nasycené tuky, cholesterol, ale naopak, je bohatým zdrojem vlákniny, železa, vápníku, hořčíku, vitamínu A, B6, vitamínu C a K. Okra má velmi příznivé účinky na trávicí trakt a je vhodná i do redukčních diet. Z okry se říká také přírodní lék na cukrovku.

Kromě toho okra obsahuje řadu antioxidantů, které odstraňují škodlivé volné radikály. Hlavními antioxidanty jsou polyfenoly, včetně flavonoidů a isokvercetinu. Výzkumy ukazují, že konzumace stravy s vysokým obsahem polyfenolů může zlepšit zdraví srdce snížením rizika krevních sraženin a oxidačního poškození. Polyfenoly zase prospívají zdraví mozku kvůli jejich jedinečné schopnosti, proniknout do mozku a chránit jej před zánětem.

Okra je lék na cukrovku a ochranu ledvin

Studie Karunya University v Indii zjistila, že semena a kůra okry dokážou stabilizovat úrovně glukózy v krvi. Okra postupně snižovala hladinu glukózy v krvi u experimentální skupiny králíků po dobu deseti dnů, přičemž výsledky byly srovnatelné s účinkem látky zvané metformin. Pravidelná konzumace okry také může pomoci předejít onemocnění ledvin.

Okra zažene depresi

Okra se proslavila spíše jako plodina přímo stvořená pro diabetiky, její schopnost podporovat dobrou náladu se potvrdila teprve nedávno. Skvělá nálada se ukrývá v semenech okry. Pro člověka o váze 75 kg je doporučená denní dávka 560 g, což rozhodně není málo. Nedávno byl v semenech okry objeven lecitin, který údajně dokáže in vitro zničit až 72% buněk způsobujících rakovinu prsu. Pektin, který se nachází pod slupkou, dokáže v laboratorních podmínkách zničit až 75% zhoubných buněk.

Okra detoxikuje

Okra je skvělým detoxikačním prostředkem a podporuje vaši imunitu. Zabraňuje také vzniku anémie, díky obsahu železa, kyseliny listové a vitaminu K. Pomáhá při tvorbě hemoglobinu a ochrání vás proti chudokrevnosti. Alkalické slizovité složky neutralizují kyseliny a dodávají zažívacímu traktu ochranný „povlak“. Chrání vás před vznikem žaludečních vředů. Okra pomáhá také na potenci a proti genitálním poruchám či nadměrnému menstruačnímu krvácení.

Okra pro silné kosti a pro léčbu astmatu

Okra je bohatá na vitamin K, který pomáhá obnovovat hustotu kostí, posiluje je a brání vzniku osteoporózy. Má také antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a dostatek vitamínu C, který zabraňuje rozvoji příznaků astmatu. Odvar z okry můžete použít i při léčbě zánětu průdušek a zápalu plic. Slizovitý odvar je skvělým lékem proti chřipce a nachlazení. Konzumace okry je zdravá a nepříliš kalorická. Snižuje také hladinu cholesterolu a zabraňuje vzniku arterosklerózy.

Okra významně zlepšuje trávení

Největší přínos má tato zelenina pro naše trávení. Slizovitá vlákna, která se nacházejí v okru, pomáhají s pohybem jídla v trávicím traktu. Slizovitou strukturu v jídle snižují kyselé složky. citrónová šťáva. To znamená, že pohyby střev jsou pravidelnější a dochází ke snížení gastrointestinálních problémů, jako je nadýmání, křeče, zácpa a plynatost. Okra také pomáhá předcházet průjmu. Díky vláknině, která v rostlině je, může okra pomoci s nadměrným množstvím cholesterolu v krvi.

Okra má pozitivní vliv na náš zrak

Okra má velmi vysoký obsah vitamínu A. Pozitívny vplyv na náš zrak majú tiež ďalšie antioxidačné zložky, ako beta karotény, xantheín a luteín. Antioxidanty sú silné zlúčeniny, ktoré ničia alebo neutralizujú voľné radikály – tie sú nebezpečnými vedľajšími produktami bunkového metabolizmu. Voľné radikály sú zodpovedné za degradáciu buniek v tele a to vrátane buniek, zodpovedných za zrak. Okra obsahuje veľa antioxidantov – môžete tak ochrániť vaše oči pred makulárnou degeneráciou.

Komentáře 0

Zatím bez komentářů. Buďte první se svým komentářem.