image

V Mòoré to znamená „moučná voda“ a také je tento nápoj znám pod názvem „eau de bienvenue“ (voda na uvítání).
Toto je tradiční nápoj z Burkiny Faso.

Země, dříve nazývaná Republika Horní Volta, byla 4. srpna 1984 přejmenována na Burkina Faso tehdejším prezidentem Thomasem Sankarem. Burkina Faso, nemá přístup k moři a nachází se v západní Africe, je obklopena 6 zeměmi, Beninem, Pobřežím slonoviny, Ghanou, Mali, Nigerem a Togem. Zatímco francouzská kolonie Horní Volta byla takto pojmenována kvůli její poloze v horních částech řeky Volta, slova Burkina a Faso pocházejí z různých jazyků, kterými se v zemi mluví. Vskutku, Burkina znamená „čestný“ v jazyce Mossi, zatímco Faso pochází z jazyka Dyula a znamená „vlast“. Proto se Burkina Faso nazývá „vlast čestných mužů“.


Gastronomie Burkiny Faso je výrazně ovlivněna sousedními zeměmi (Togo, Pobřeží slonoviny, Mali, Ghana, Niger), což je typické pro západní Afriku. Mezi základní potraviny v Burkině patří čirok, proso, rýže, arašídy, sladké brambory, yams, fazole a okra. Maso je luxus, takže vejce a ryby nacházející se v řekách země jsou hlavním zdrojem bílkovin pro obyvatelstvo. Hlavním prvkem jídla je omáčka s rýží, těsto z prosa, čiroku, nebo kukuřice zvané Tô.


Mezi typická jídla patří:

  •   Riz au gras: Připravuje se se zeleninovou omáčkou s masem a olejem.
  •   Babenda: specialita Mossi z různých listů, arašídů a rýže.
  •   Rýže s arašídy, nebo rajčaty.
  •   Salsa gombo: Omáčka vyrobená z okry.
  •   Seinseinga: masné špízy předem marinované ve směsi koření.
  •   Alloco: plantain smažený na palmovém oleji.
  •   Kuřecí maso s arašídy.
  •   Gnon de fonio: jídlo vyrobené z fonia a fazolových listů.
  •   Gonré: fazolové pyré.


Typické koření, známé svojí výraznou vůní, se nazývá soumbala. Získává se fermentací plodů néré, stromu, který se nazývá také africký rohovník, nebo fialová mimóza. Takže zpět k našemu zoom koom zvanému také „uvítací voda“. Zoom znamená mouka a koom znamená voda, což vysvětluje, proč se nazývá také „moučná voda“. Připravuje se také na speciální příležitosti, jako jsou svatby. Zoom koom má svůj název podle mouky z prosa, kterou obsahuje. Proso je důležitou obilovinou v oblasti rovníkové Afriky. Na nápoj byl použit čerstvý tamarind, který se uvařil. Kyselá chuť zoom koom pochází z odvaru tamarindu.


Co však činí zoom koom tak osvěžujícím, je čerstvý zázvor. To je pravděpodobně dominantní chuť tohoto nápoje, která vám bude připomínat zázvorové pivo. Ananas a cukr dodávají tomuto nápoji úžasnou jemnou a sladkou chuť, bez které by se tento nápoj jen stěží pil. Tato kombinace ingrediencí vede k velmi překvapivému a jedinečnému nápoji, který je díky mouce z prosa (nebo kvůli prosu, někdo by řekl...) velmi osvěžující a také dost kalorický.


Zoom koom je velmi populární a posvátný nápoj v Burkině Faso. V roce 2017 se v Ouagadougou konala Mezinárodní výstava cestovního ruchu a pohostinství Ouagadougou (SITHO). Toto představení vyzdvihuje i kulturní hodnoty a zejména pohostinnost, kterou přináší symbolika „vody na uvítanou“. Prezident této organizace se rozhodl pozvednout význam zoom koom a požádal o jeho zápis do „nehmotného kulturního dědictví“. Nehmotné kulturní dědictví (ICH) je kategorie dědictví odvozená od Úmluvy o ochraně nehmotného kulturního dědictví, kterou UNESCO přijalo v roce 2003. V tomto seznamu jsou zdokumentovány další tradiční recepty a kuchyně.
Nehmotné kulturní dědictví se vztahuje na všechny praktiky, projevy nebo reprezentace, které komunita uznává jako součást svého dědictví, kdy dané skupině poskytují pocit kontinuity a identity. Mezi tyto praktiky patří například ústní, hudební nebo choreografické tradice, jazyky jako podpora těchto tradic, tradiční hry a sporty, slavnostní události, řemeslná dovednost, znalosti a know-how související s poznáním přírody či vesmíru.

Komentáře 0

Zatím bez komentářů. Buďte první se svým komentářem.