image

Ovoce stromu baobab – opičí chléb, pochází z Jižní Afriky, Botswany, Namibie, Mosambiku, Zimbabwe a Madagaskaru.
Baobab, jeden z nejstarších stromů na světě.
V Africe je známý jako strom života.

Dřevo baobabů je měkké, vláknité. Je schopno zadržovat vodu a průměr kmene se tak mění v závislosti na množství srážek. Dřevo při poranění často roní bělavý latex, který je bez zápachu. Produkuje velké, těžké bílé květy s hnilobnou vůní, které v noci opylují netopýři. Vyskytují se na konci období sucha, těsně před obdobím prvních dešťů. Jejich zvláštností je, že vydrží kvést jen 12 hodin, otevírají se na konci odpoledne a rozvinou se až po soumraku a druhý den ráno opadnou. Plody jsou nahnědlé nebo zelenkavé barvy vypadají jako malé tykve s velmi tvrdou skořepinou, jsou asi 20 cm dlouhé o průměru 10 cm. Objevují se asi šest měsíců po odkvětu stromu.

 

Plod baobabu je jediné ovoce na světě, které se během zrání přirozeně suší na větvi, semena baobabu se pak sklízejí ručně. Ovoce baobabu se skládá z moučnaté bílé dužiny obsahující černé semeno. Semeno se nekonzumuje. Chuť tohoto ovoce je štiplavá a mírně sladká, může připomínat grapefruit.

Opice se mnohem snáze dostanou k plodům, které jsou často velmi vysoko na stromě, proto se mu říká „opičí chléb“.

 

Jedlá dužnina obsažená uvnitř má kyselou chuť. Všechny části stromu lze využít v oblasti potravinářství, medicíny či dokonce ve stavebnictví. Dužina ovoce se používá k výrobě zmrzlin, nápojů a také jako droždí do koláčů. Je velmi bohatá na různé minerály, vlákninu a vápník. Má vysokou kyselost. Tento obsah vitamínu C umožňuje zařadit produkt mezi ovoce nejbohatší na vitamín C po camu camu, acerolu, či černém rybízu.

Speciální metodou použitou na dužině ovoce odhalili 10 aromatických sloučenin, včetně isopropylmyristátu, neidentifikované fenolové sloučeniny, nonanalu, safranalu, geranonu, dekanalu, oktanalu, linaloolu druhé neidentifikované fenolové sloučeniny a sesk.

Nutriční výhody

Dodává energii a je vhodný i pro lidi s intolerancí na lepek.

Má vysoký obsah vitamínu C (3krát až 6krát více než pomeranče), antioxidantů (4krát silnější než kiwi a 15krát více antioxidantů než jablko), vápníku je (2krát více než v mléce), obsahuje vitamín B6 , B1, zinek, železo, fosfor, aminokyseliny a 6krát více draslíku než v banánu, toto ovoce obsahuje také mnoho pektinů, které jsou obzvláště důležité pro podporu trávení a pro vyrovnání hladiny cukru. Dále má 6krát více antioxidantů než goji bobule, 5krát více vlákniny než ovesné vločky. Vláknina, rozpustná i nerozpustná, která se nachází v opičím chlebu, pomáhá starat se o střevní flóru a udržovat ji zdravou.

Léčivé využití

Studie prokázaly výhody opičího chleba v oblasti medicíny.

Toto ovoce má skutečně protiprůjmové, protizánětlivé a analgetické vlastnosti, což může být prospěšné při srdečních onemocněních a cukrovce. Používá se také proti žaludečním neduhům, i jako tonikum, k léčbě artrózy, spalniček a neštovic, k hojení ran, nebo ke zvlhčení pokožky.

U lidí a zvířat pomáhá kromě toho, že je to imunostimulant, chránit játra před chemickými toxiny.

Výhodou opičího chleba je, že jeho použití nemá žádné kontraindikace.

Neobsahuje lepek, není alergenní, ale v některých případech může způsobit dočasný průjem, pokud se konzumuje ve velkém množství.

Díky bohatému obsahu vitamínu C a beta-karotenu je dužina z baobabu skutečným světovým antioxidantem-superpotravinou. Chrání všechny buněčné struktury před útoky volných radikálů. Frakce rozpustné vlákniny usnadňuje vývoj bakterií užitečných pro naše tělo, včetně Bifidobacterium longum, B. infantis a B. bifidum. Je výborným regulátorem trávicího traktu, kde nerozpustná vláknina má „obvazový“ efekt, který podporuje pravidelné vyprazdňování a zabraňuje zácpě. Dužina je také výborný rehydratační prostředek. Je indikována zejména při jakékoli rekonvalescenci, po infekci, chřipce, odpočinku na lůžku, ve všech případech ztráty formy, imobilizace, operace a dozvuku emocionální epizody.

Použití

Tento prášek se smíchá s vodou, aby se vytvořilo to, co se nazývá wolof, v senegalském jazyce, šťáva bouye nebo baak v jazyce Serer, jednoduše lahodný nápoj, velmi osvěžující a vynikající pro zdraví.

V Senegalu se tato šťáva připravuje macerováním čerstvého ovoce ve vodě několik hodin, poté se často smíchá s cukrem a špetkou mléka. S ibiškovou šťávou a kávou s pepřem z Guineje, je to senegalský národní nápoj.

Tento klenot přírody se doporučuje proti každodenní únavě, jako kondiční kúra. K posílení imunity, při oslabení a při rekonvalescenci. Pro sportovce má baobabový prášek vysokou nutriční hustotu i zajímavou alkalickou a remineralizační sílu. Přidávat jej jako ingredienci v nápojích před a po tréninku. V rámci hubnutí je zajímavý k snídani, nebo jako svačina.Vláknina umožní omezit pocity hladu.

Používá se na podporu vyvážené stravy u těhotných žen, dětí a dospívajících, na pomoc při snižování hladiny cholesterolu. Příjem rozpustné vlákniny skutečně umožňuje omezit její asimilaci v těle.

Konzumace 3 g rozpustné vlákniny denně (lžíce baobabového prášku) sníží hladinu cholesterolu v krvi přibližně o 10 %.

Kolik ho konzumovat ?

Ideální množství konzumace je 30 g/den (dvě polévkové lžíce).

Může se jíst během celého roku, nebo jednoduše jako 21denní kúra v případě dietního režimu. Jeho štiplavá chuť se velmi dobře hodí do smoothies, jogurtů, tvarohů, kompotů... Lehce ho smícháme s oblíbenými nápoji, ovocnými šťávami, mlékem, zeleninovými nápoji (mandlové mléko, kokosové mléko...).

Vašim oblíbeným salátovým dresinkem dodá sladkou citrónovou notu.

Prášek baobabu je nejlepší konzumovat syrový-RAW, nebo kombinovaný s přípravky za studena, aby se co nejvíce zachovaly jeho nutriční vlastnosti.

Komentáře 0

Zatím bez komentářů. Buďte první se svým komentářem.