image

Pochází přímo z Madagaskaru, čtvrtého největšího ostrova na světě, s jedinečnou flórou a faunou.

Vysloveně koub 'rav'n (z „koba“, těsto a list „ravina“; doslova „těsto s listy“), tento sladký snack, nazývaný také kobandravina, moforavina, nebo koba akondro, je mimořádně oblíbený a připravují ho na celém „Velkém ostrově“ (přezdívka Madagaskaru).

Koba ravina denně konzumuje naprostá většina Malgašů, většinou pozdě odpoledne jako občerstvení, studenti po návratu ze školy, ale také úředníci či farmáři. Na Madagaskaru si jej můžete koupit jako občerstvení na železničních nádražích a nádražích nákladní dopravy, poskládaný do banánových listů. Kobas ochucené vanilkou, skutečným přírodním zdrojem Madagaskaru, připravují pouliční prodavači, kteří je nosí na hlavě v košíku, který je udrží vždy horké. Potulují se po ulicích a křičí „Koba… Koba… vao mafana!“ („Koba… Koba… horký“). Výkřik, který každý den netrpělivě očekávají všichni Malgaši. Tato koba ravina je jednoduchý dezert pro přípravu. Sladká chuť banánu a vanilky, lepkavé rýže, hnědého cukru a textura drcených arašídů poskytují překvapivý a zcela jedinečný výsledek, zabalený do banánových listů a krátce vařený v páře.

 

Víte, jak se pěstuje skutečná vanilka, která dává „koba“ jedinečnou chuť ?

Po šafránu je vanilka druhým nejdražším kořením na světě. Je to plod orchideje Vanilla planifolia, jejíž největší plantáže jsou na Madagaskaru. Tvarem připomíná fazolové lusky, které se sklízejí polozralé, poté se suší a fermentují. Celý složitý proces, během kterého se na jejich povrchu vytvářejí maličké jehličkovité krystalky aromatického vanilinu, trvá zhruba šest měsíců.

Vanilka voňavá je epifytická liána pocházející z Mexika. Kořeny má v půdě a popíná se po kmenech stromů často až do výšky deset metrů. Stonek je tuhý, válcovitý, s kolínky, ze kterých vyrůstají vzdušné kořeny. Jimi rostlina přijímá vzdušnou vlhkost a přichytává se na oporu. Střídavé podlouhlé listy jsou dužnaté, dlouhé kolem 15 cm. Bleděžluté 7 cm velké květy mají zelený nádech a vyvíjejí se v mnohokvětých pazušných třásňových soukvětích.

Květy, které vůbec nevoní, se otevírají jen jednou na několik hodin, pěstované v kultuře se proto uměle opylují.

Plodem je 16 až 30 cm dlouhá tobolka, která obsahuje kašovitou, výrazně aromatickou dužinu s tisíci drobných semen. Ve zralosti tobolka puká na dvě části. První plody se objevují ve třetím až čtvrtém roce růstu. Sklízejí se před dozráním, když se jejich barva mění ze zelené na žlutou. Charakteristickou černou barvu a příjemnou vůni získávají až fermentací.

Vanilka potřebuje teplé, vlhké podnebí a humózní půdu. Nesnáší přímé slunce, na farmách ji proto přistiňují. Často se pěstuje na ovocných dřevinách nebo kakaovnících. Její pěstování je velmi nákladné a namáhavé nejen pro to, že květiny je třeba uměle oplodňovat (zručný farmář opelí až dva tisíce květin denně), ale také pro doplňkovou závlahu. Deset měsíců v roce ji zalévají, poté zálivku omezí, následkem čehož začíná kvést. I během zrání lusku je zálivka omezená.

 

Spousta produktů voní a chutná po vanilce, ale jen málo z nich ji skutečně obsahuje.

Přírodní vanilín často nahrazuje uměle vyrobený, který byl objeven v roce 1874. V kuchyni se přesto vyplatí trochu investovat a používat pravou vanilku. Tobolky, které se označují jako lusky, je třeba rozřezat po délce a spolu s ingrediencemi, které mají provonět, se nechají vařit. Dužina se semínky se pak vyškrábe a ponechá v pokrmu.

Komentáře 0

Zatím bez komentářů. Buďte první se svým komentářem.