image

Výživný, organický a bezlepkový fonio pudink, neboli fonio kaše (acha) je mléčná kaše na bázi fonia.
Tradičně se podává k snídani v Nigérii a ve zbytku západní Afriky.

Fonio, acha, iburura, africké proso či „rýže hladového muže“. Jeho vědecký název je Digitaria Exilis. Všechny názvy patří starobylému obilí afrického dědictví, které si získává stále více pozornosti v celém světě. V některých částech západní Afriky má fonio sociokulturní význam.

V některých afrických zemích nemělo fonio význam jen jako živina.

  • V Senegalu, Burkině Faso, Mali a Togu bylo tradičně vyhrazeno pro náčelníky a královské rodiny.
  • Používá se iv Nigérii, Ghaně, Beninu a Čadu.
  • V některých částech Toga se fonio používá dodnes k prevenci srážení krve po porodu a ke stimulaci produkce mléka.

Navzdory cenným živinám, které poskytuje, je pěstování této obiloviny jednoduché: daří se jí v suchých podmínkách a v chudých půdách, dokonce nepotřebuje ani hnojení.

Fonio je velmi malá obilnina s drobnými zrníčky o rozměrech přibližně 1 až 1,5 mm. Malé zrno fonio patří do rodiny další obiloviny, prosa. Dá se použít jak obilnina, tak ve formě mouky. Vypadá jako quinoa a kuskus. Má jemnou chuť a je jemně sladká.

Pěstování této obiloviny je tak jednoduché, že dostala přezdívku i „plodina líného farmáře“, protože stačí nasypat semena na pole, které je po dešti sotva zorané a vyroste již za 6 až 8 týdnů, takže její zrna jsou rychle k dispozici ke konzumaci.

Jedná se tedy o rostlinu, která se dokonale přizpůsobuje suchým a písčitým půdám, optimálně odolává suchému podnebí bez potřeby vody nebo chemikálií k pěstování. Tato rostlina se vyznačuje tím, že si sama vyrábí antiparazitní látky, proto nevyžaduje další zpracování, čímž se podle definice získává přirozeně organická obilovina.

Jaký je původ fonie?

Fonio se svou oříškovou příchutí je nejstarší obilovinou v Africe a pěstuje se od nepaměti. Jeho popularita se kdysi rozšířila až do Egypta, kde se semena našla v hrobkách některých faraonů. Její pěstování se datuje do roku 5000 před Kristem as touto obilninou se pojí několik mýtů. Například podle mytologie Dogonů z Mali vytvořil Amma, tvůrce vesmíru, celý vesmír výbuchem jediného zrnka fonio, které se nachází v „zárodku vesmíru“.

V roce 2006 se Evropská unie rozhodla vyčlenit finanční prostředky na výrobu fonia. Evropská komise schválila zavedení fonia v Evropě jako „nového jídla“ nebo „superpotraviny“. Fonio zařadila mezi „50 potravin budoucnosti, vynikajících pro blaho planety a lidí“.

Semeno fonio je tak malé, že ve velmi nedávné minulosti bylo loupání fonio náročným úkolem. Dnes, díky stroji speciálně navrženému pro loupání fonia, lze současně loupat i drtit tuny fonia.

Jaké jsou výhody fonie?

S fonio se kuchař nikdy nemusí stydět“, tak říká lidové přísloví ze západní Afriky. V západní Africe, kde se vaří jako krupice, je to obzvláště oblíbené jídlo, které se často objevuje na svátečních a oslavných menu. Fonio má výjimečné nutriční vlastnosti. Jedná se o obilovinu, která neobsahuje lepek, má nízký glykemický index, vysoký obsah vlákniny a je velmi dobře stravitelná.

Jeho nutriční hodnota je podobná pšenici, ale s nižším procentem bílkovin. Methionin je aminokyselina, která hraje velmi důležitou roli a je nezbytná pro lidský organismus, čímž zajišťuje přítomnost 8 esenciálních aminokyselin. Fonio je obzvláště bohaté na minerální soli jako železo, vápník, mangan, zinek, fosfor a hořčík a na vitamíny zejména B1 a B2. Ve srovnání s rýží a pšenicí obsahuje fonio výrazně vyšší množství aminokyselin obsahujících síru – methionin a cystein.

Methionin jako esenciální aminokyselinu musíme přijímat z potravy, tělo si ji nedokáže vytvořit. Hraje roli při elasticitě pokožky, růstu vlasů, zdraví nehtů a při růstu a opravě tkání těla. Cystein je neesenciální aminokyselina, nezbytná pro syntézu a detoxikaci bílkovin. Fonio je považováno za celozrnnou potravinu se všemi výhodami a také je přirozeně bezlepkové.

Pro koho je fonio vhodné?

Pro každého, kdo dodržuje bezlepkovou dietu, je to vynikající alternativa pestré, přirozené a výživné stravy. Pro ty, kteří trpí cukrovkou, protože ve srovnání s jinými rafinovanými obilovinami, fonio vytváří pomalé uvolňování cukrů. Obsahuje síru, chrom a aminokyseliny, které pomáhají kontrolovat cukrovku a studie ukázaly, že jeho konzumace může být způsob, jak kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Pro lidi trpící gastrointestinálními poruchami je fonio velmi stravitelné, nezpůsobuje otoky a vysoký obsah vlákniny zlepšuje střevní průchod a pomáhá proti zácpě. Pro odstavení kojenců představují obiloviny a mouka jemné, zdravé a výživné řešení. Pro ty, kteří potřebují posílit vlasy a nehty díky bohatství methioninu. Pro těhotné ženy a zejména ty, které potřebují doplnit svůj jídelníček o potraviny bohaté na železo. Pro ty, kteří jsou alergičtí nebo intolerantní na nikl, má fonio nízký obsah niklu.

Nápady na recepty založené na Fonio

Zrna fonio jsou připravena velmi rychle, trvá to jen několik minut. Fonio je vhodné do sladkých i slaných úprav, míchaných s výraznějšími moukami jako je pohanková, i sladšími než proso, kukuřice a rýže. Dá se použít do salátů, například místo quinoi a rýže. V Senegalu nabízí výborný fonio salát s kuřecím masem a mangem, nebo je to lahodná příloha k mafé – guláš z jehněčího nebo hověziny s rajčaty a arašídy, yassa – marinovaná kuřecí, či thieboudienne – rýže a ryba.

V Ghaně je okro guláš, národní jídlo, připravované z rajčat, červeného palmového oleje, cibule, pepře a nadrobno nakrájené okry, podávané is foniem. Suya, je grilované a nasekané hovězí, skopové nebo kuřecí maso, které je oblíbené v ulicích Ghany, Nigérie, Nigeru, Kamerunu a Súdánu a které se velmi dobře hodí k fonio.

Může se použít v teplých nebo studených jídlech spolu s rybami nebo masem. Po uvaření se výborně hodí k míchání s lahodnými rybími kuličkami, jako je senegalské thiou (smažené rybí kuličky), nebo masem, se zeleninovou oblohou, nebo i se zeleninovými burgery.

Mouka Fonio je skvělá pro všechny druhy pečiva, jako jsou sušenky, koláče a chleby.

Příbuzné

Znáte okru?

Znáte okru?

Komentáře 0

Zatím bez komentářů. Buďte první se svým komentářem.